Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

10.How much would $1,000 in an account paying 14 percent interest compounded sem

ID: 2819803 • Letter: 1

Question

10.How much would $1,000 in an account paying 14 percent interest compounded semi-annually accumulate to in 10 years? a. $2,140 b. $3,707 c. $1,647 d. $3,870 11.lf you want to have $90 in four years, how much money must you put in a savings account today? Assume that the savings account pays 8.5% and it is compounded monthly (round to the nearest a. $64 b. $65 c. $66 d. $71 12.What is the present value of $12,500 to be received 10 years from today? Assume a discount rate of 8% compounded annually and round to the nearest $10 a. $5,790 b. $11,574 c. $9,210 d. $17,010 13.If you want to have $1,200 in 27 months, how much money must you put in a savings account today? Assume that the savings account pays 14% and it is compounded monthly (round to nearest $10) a. $910 b. $890 c. $880 d. $860 14.If you want to have $2,100 in 3 years, how much money must you put in a savings account today? Assume that the savings account pays 7% and it is compounded quarterly a. $1,656 b. $1,705 c. $1,674 d. $1,697

Explanation / Answer

10.

We use the formula:
A=P(1+r/200)^2n
where
A=future value
P=present value
r=rate of interest
n=time period.

A=$1000(1+0.14/2)(2*10)

=$1000*3.869684462

which is equal to

=$3870(Approx).

11.

We use the formula:
A=P(1+r/1200)^12n
where
A=future value
P=present value
r=rate of interest
n=time period.

90=P(1+0.085/12)^(12*4)

P=90/(1+0.085/12)^(12*4)

=(90*0.712623898)

which is equal to =$64(Approx).

12.

We use the formula:
A=P(1+r/100)^n
where
A=future value
P=present value
r=rate of interest
n=time period.

12500=P(1.08)^10

P=12500/1.08^10

=(12500*0.463193488)

which is equal to

=$5790(Approx).

13.

We use the formula:
A=P(1+r/1200)^12n
where
A=future value
P=present value
r=rate of interest
n=time period.

1200=P(1+0.14/12)^27

P=1200/(1+0.14/12)^27

=1200*0.731120735

which is equal to

=$880(Approx).

14.

We use the formula:
A=P(1+r/400)^4n
where
A=future value
P=present value
r=rate of interest
n=time period.

2100=P(1+0.07/4)^(4*3)

P=2100/(1+0.07/4)^(4*3)

=2100*0.81205788

which is equal to

=$1705(Approx).

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote