10.56 Problem 10.56 Part A Fleas have remarkable jumping ability. A 0.50 mg flea
ID: 1781845 • Letter: 1
Question
10.56
Problem 10.56 Part A Fleas have remarkable jumping ability. A 0.50 mg flea, jumping straight up, would reach a height of 40 cm if there were no air resistance. In reality, air resistance limits the height to 20 cm What is the flea's kinetic energy as it leaves the ground'? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. A's 1 Value Units Submit My Answers Give Up Part B At its highest point, what fraction of the initial kinetic energy has been converted to potential energy? Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
(part A) . K.E. of flee when it leaves the ground = Potential Energy of flee at heighest point
K.E. = mgh = 0.5*10-3*10-3 * 10 *40*10-2 = 2* 10-6 Joule
(part B) - case 1 : if there is no air resistance
then the whole kinetic enegy will be converted into potential energy
case 2 : If there is air resistance :
in this case h = 20cm
potential energy at this point = mgh = 1* 10-6
So 50 % of initial Kinetic enegry will be converted into potential energy Fraction = 1/2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.