Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Heavy Metal Corporation is expected to generate the following free cash flows ov

ID: 2819207 • Letter: H

Question

Heavy Metal Corporation is expected to generate the following free cash flows over the next three years: Year 1 2 3 FCF ($ million) 22 41 52 Thereafter, the free cash flows are expected to grow at the industry average of 4.2 % per year, using the discounted free cash flow model and a weighted average cost of capital of 13.2 % : a. Estimate the enterprise value of Heavy Metal. b. If Heavy Metal has no excess cash, debt of $ 293 million, and 39 million shares outstanding, estimate its share price. a. Estimate the enterprise value of Heavy Metal. The enterprise value will be $million. (Round to two decimal places.) b. If Heavy Metal has no excess cash, debt of $ 293 million, and 39 million shares outstanding, estimate its share price.The stock price per share will be(Round to the nearest cent.)

Explanation / Answer

(a).

Enterprise value of Heavy Metal Corporation = $502.31 million

Explanation;

First of all let’s calculate terminal value;

Terminal value = ($52 * 1.042) / (13.2% - 4.2%)

Terminal value = $54.184 / 9%

Terminal value = $602.04 Million

Now, let’s calculate enterprise value;

($22 / 1.132) + ($41 / 1.132^2) + ($654.04 / 1.132^3)

= $19.43 + $32 + $450.88

= $502.31 million

(b).

Stock price per share = $5.37 (Approx.)

Explanation;

Stock price per share =

(Enterprise value + Cash – Debt) / Outstanding shares

Stock price per share = ($502.31 + $0 - $293) / 39

Stock price per share = $209.31 / 39

Stock price per share = $5.37 (Approx.)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote