Heather Smith is considering a bond investment in Locklear Airlines. The $1,000
ID: 2767285 • Letter: H
Question
Heather Smith is considering a bond investment in Locklear Airlines. The $1,000 par value bonds have a quoted annual interest rate of 7 percent and the interest is paid semiannually. The yield to maturity on the bonds is 10 percent annual interest. There are 9 years to maturity.
Compute the price of the bonds based on semiannual analysis. Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Compute the price of the bonds based on semiannual analysis. Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Bond Price= C x [1-{1/(1+r)n]/r + M/(1+r)n
M= Face Value= $1,000
C= Coupon Amount= $1,000 x 7% x 6/12=$35
r=rate of interest =10% or 5% i.e 0.05
n=9 years x 2=18 periods
= 35 x [1-{1/(1+0.05)18/0.05 + 1,000/(1+0.05)18
=35 x [1-{1/(1.05)18/0.05 +1,000/(1.05)18
=35 x [1-{1/2.406619234]/0.05 + 415.52
=35 x [1-0.41552]/0.05 +415.52
=35 x 0.5244 /0.05 +415.52
=35 x 11.96 +415.52
= $409.14 +415.52
=824.66
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.