A treasury bill currently sells for $9,876, has a face value of $10,000 and has
ID: 2818109 • Letter: A
Question
A treasury bill currently sells for $9,876, has a face value of $10,000 and has 66 days to maturity. What is the bank discount rate on this security?
A treasury bill currently selling for $9,765, has a face value of $10,000 and has 63 days to maturity. What is the yield to maturity equivalent on this security?
A bond has a duration of 5.8 years. Its current market price is $1,152. Interest rates in the market are 2 percent today. It has been forecasted that interest rates will rise to 3 percent over the next couple of weeks. How will the bond's price change in percentage terms? The bond's price will ______________ by ______ percent.
Explanation / Answer
1.
Face Value = $10,000
Market price = $9,876
Days to maturity = 66 days
Number of days in a year = 360 days
Bank Discount rate = [($10,000 / $9,876) - 1] × (360 / 66)
= (1.01256 - 1) × 5.45
= 6.85%
Bank discount rate is 6.85%.
2.
Face Value = $10,000
Market price = $9,765
Days to maturity = 63 days
Number of days in a year = 360 days
Bank Discount rate = ($10,000 / $9,765) - 1
= 1.0241 - 1
= 2.41%
yield to maturity equivalent is 2.41%.
3.
The relationship between price of bond and market interest rate is inverse. That is when interest rate rise, price of bond decreases and when interest rate falls bond price increase. So, if interest rate increase from 2% to 3% then bond price must be decrease.
Current Interest rate = 2%
Forecasted rate = 3%
Change in interest rate = (3% - 2%) / 2%
= 50%
Change in interest rate is 50%.
Percentage Change in bond price is calculated below using following formula:
Change in bond price = - Duration × Change in yield × 100
= - 5.80 × 50% × 100
= 29%
Bond price decrease by 29%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.