This may help. A fund manager buys a $10 million parcel of 5.75% July 2022 bonds
ID: 2817658 • Letter: T
Question
This may help. A fund manager buys a $10 million parcel of 5.75% July 2022 bonds on 15 January 2015 at 6.00%. Calculate the price paid for the parcel of bonds 1-+9575 1-9) 100$985$07758 C1-(1 $98.507758 The price for the parcel of bonds is $98.507758 x ($10mil/100)$9,850,775.80 6. Demonstrate the relationship between price risk and time to maturity by calculating the change in the price of a 5% coupon Treasury bond if rates increase from 5% to 6% and the bond has: a. one year to maturity, and b. ten years to maturity. 7, A superannuation fund buys a $20 million parcel of the 3.25% 21 April 2029 Treasury bonds by accepting a dealers quote of 3.65-3.61 for settlement on 21 April 2017 a. Calculate the settlement price, per $100 of face value. b. What is the settlement price for the $20 million parcel of bonds?Explanation / Answer
Ans 6) P = 5/2 * (1 - (1 + .05/2)^(-2))/(.05/2) + 100/(.05/2)^2
P= $100
If interest rate incrase to 6%
P = 5/2 *(1 - (1 + .06/2)^(-2))/(.06/2) + 100/(.06/2)^2
= $99.04
Price decreased due to increase in rates.
Ans b) 10 years to maturity
P =5/2 * (1 - (1 + .05/2)^(-20))/(.05/2) + 100/(.05/2)^20 = $100
if interest rate increases from 5% to 6% then
P = 5/2 *(1 - (1 + .06/2)^(-20))/(.06/2) + 100/(.06/2)^20
= $92.56
As maturity increase price risk increases . Rate is inversly proportional to the bond price.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.