10. You are offered an annuity that will pay you $200,000 once per year, at the
ID: 2817164 • Letter: 1
Question
10. You are offered an annuity that will pay you $200,000 once per year, at the end of the year, for 25 years. The first payment will arrive one year from now. The last payment will arrive twenty five years from now. Suppose your annual discount rate is = 5.25%, how much are you willing to pay for this annuity? (hint: this is the same as the present value of an annuity.)
11. You would like to develop an office building. Your analysts forecast that it will cost you $1,000,000 immediately (time 0), and it will cost you $500,000 in one year (time 1). They forecast you can sell the building for $2,400,000 in two years (time 2). If your discount rate is = 25%, what is the net present value of this investment?
12. What is the IRR of the project in question 12? (hint: if you are using an ordinary calculator, all you need to do is to solve a quadratic equation).
Explanation / Answer
10. FV = 0, PMT = 200,000, N = 25, rate = 5.25%
use PV function in Excel
price = 2,749,494.00
11.
NPV = 136,000.00
12.
Use IRR function in Excel
IRR = 31.92%
Discount rate 25.0000% Cash flows Year Discounted CF= cash flows/(1+rate)^year Cumulative cash flow (1,000,000.000) 0 (1,000,000.00) (1,000,000.00) (500,000.000) 1 (400,000.00) (1,400,000.00) 2,400,000.000 2 1,536,000.00 136,000.000Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.