10. You are still working as an engineer at NASA, and now are designing a telesc
ID: 1795166 • Letter: 1
Question
10. You are still working as an engineer at NASA, and now are designing a telescope to image extra-solar planets (i.e., planets that orbit other stars). The telescope should be capable of seeing Earth-sized planets up to 50 light-years be roughly 12x 10'm in diameter. If the telescope sees light of wavelengths between 400mm 100um, what is the minimum diameter the telescope must have? 4.75 x 107m) away. The size of such a planet would (Note: Multiple telescopes can be built in multiple locations to give 'effective diameters' that are much larger than the individual telescopes themselves. Don't be surprised by a huge mamber!)Explanation / Answer
We know angular resolution = 1.22lambda/D
12e6/4.75e17 = 1.22*400e-9/D
D = 1.22*400e-9/[12e6/4.75e17]
= 19316 m answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.