Sampson Inc. wants to issue new 10-year bonds. The company currently has 7 perce
ID: 2816979 • Letter: S
Question
Sampson Inc. wants to issue new 10-year bonds. The company currently has 7 percent coupon bonds on the market that sell for $1,036.35 (par value = $1,000), make semi-annual payments, and matures in 10 years.
a) What coupon rate (paid semi-annually) should the company set on its new bonds if it wants them to sell at par?
b) Hacker Software has 6.2 percent coupon bonds on the market with 4 years to maturity. The bonds make semi-annual payments and currently sell for 105 percent of par. What is the yield to maturity on the bonds?
Please fully answer the question and show your work
Explanation / Answer
1.
Yield on current bonds:
Using financial calculator:
FV=1000
PMT=7%/2*1000=35
N=10*2=20
PV=-1036.35
CPT I/Y=3.25%
Hence, yield to maturity ytm on current bonds=3.25%*2=6.5%
To sell a bond at par, coupon rate must be equal to ytm
Hence, new bonds should have coupon rate of 6.5% paid semi-annually ojn new bonds
2.
Using financial calculator:
FV=1000
PMT=6.2%/2*1000=31
N=4*2=8
PV=-105%*1000=-1050
CPT I/Y=2.41%
Hence, yield to maturity ytm =2.41%*2=4.82%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.