Suppose Amazon.com Inc pays no dividends but spent $3. 16 billion on share repur
ID: 2816814 • Letter: S
Question
Suppose Amazon.com Inc pays no dividends but spent $3. 16 billion on share repurchases last year. balon on share repurchases last year Amazon's equity cost of captal is 7 7% and Ithe amount spent on repurchases is expected to grow by 6 1% per year, esinat Amazon's market capitalization If Amazon has 442 million shares outstanding. what stock price does this correspond to? Estimate Amazons market capitalization Amazon's market capitalization isbilion Round to two decimal places) If Amazon has 442 million shares outstanding, what stock price does this cormespond to? The stock price per share is Round to the nearest centExplanation / Answer
Answer :-
Formula used :- price of share purchased in last year (1+g)/ cost of equity
Here, price of shares purchased in last year = $3.16 billion, g = growth rate = 6.1% per year, cost of equity = 7.7%
Market capitalization this year of Amazon will be
= $3.16 billion (1+0.061)/0.077
= $43.54 billion
If Amazon 442 million shares outstanding then stock price per share is
= $43.54 billion / 0.442 billion shares
=$ 98.51 per share
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.