Suppose Amazon.com Inc. pays no dividends but spent $2.85 billion on share repur
ID: 2574703 • Letter: S
Question
Suppose Amazon.com Inc. pays no dividends but spent $2.85 billion on share repurchases last year. If Amazon's equity cost of capital is 7.9%, and if the amount spent on repurchases is expected to grow by 6.4% per year, estimate Amazon's market capitalization. If Amazon has 451 million shares outstanding, what stock price does this correspond to?
Estimate Amazon's market capitalization. Amazon's market capitalization is _________billion. (Round to two decimal places.)
If Amazon has 451 million shares outstanding, what stock price does this correspond to?
The stock price per share is ________ (Round to the nearest cent.)
Explanation / Answer
Total payout next year = 2.85 + (2.85*6.4%) = 3.03 billion Equity value = 3.03/(7.9% - 6.4%) = 202 billion Share price = 202 / 0.451 = $447.89 Final answer = $448
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.