Edwards Construction currently has debt outstanding with a market value of $390,
ID: 2814666 • Letter: E
Question
Edwards Construction currently has debt outstanding with a market value of $390,000 and a cost of 7 percent. The company has an EBIT of $27,300 that is expected to continue in perpetuity. Assume there are no taxes.
a. What is the value of the company’s equity and the debt-to-value ratio?
b. What is the equity value and the debt-to-value ratio if the company's growth rate is 3 percent?
c. What is the equity value and the debt-to-value ratio if the company's growth rate is 5 percent? (Do not round intermediate calculations. Round your equity value to 2 decimal places, e.g., 32.16, and round your debt-to-value answer to 3 decimal places, e.g., 32.161.) Equity value $ Debt-to-value
Explanation / Answer
(a).
Value of the company’s equity = $0
Debt-to-value ratio = 1
Explanation;
Interest payment ($390000 * .07) = $27300
EBIT = $27300
As interest payment is equal to EBIT that is why value of equity will be = $0
Debt-to-value ratio ($390000 / $390000) = 1
(b).
Value of the company’s equity = $312975
Debt-to-value ratio = 0.555
Explanation;
Earnings for next year ($27300 * 1.03) = $28119
Value of equity will be calculated as follow;
Value of equity = $28119 / (.07 - .03) – $390000
Value of equity = $702975 – $390000
Value of equity = $312975
Now, let’s calculate Debt-to-value ratio;
$390000 / ($390000 + $312975)
$390000 / $702975
= 0.555
(C).
Value of the company’s equity = $1043250
Debt-to-value ratio = 0.272
Explanation;
Earnings for next year ($27300 * 1.05) = $28665
Value of equity will be calculated as follow;
Value of equity = $28665 / (.07 - .05) – $390000
Value of equity = $1433250 – $390000
Value of equity = $1043250
Now, let’s calculate Debt-to-value ratio;
$390000 / ($390000 + $1043250)
$390000 / $1433250
= 0.272
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.