Ferrell Inc. recently reported net income of $7 million. It has 290,000 shares o
ID: 2813204 • Letter: F
Question
Ferrell Inc. recently reported net income of $7 million. It has 290,000 shares of common stock, which currently trades at $47 a share. Ferrell continues to expand and anticipates that 1 year from now, its net income will be $12.25 million. Over the next year, it also anticipates issuing an additional 87,000 shares of stock so that 1 year from now it will have 377,000 shares of common stock. Assuming Ferrell's price/earnings ratio remains at its current level, what will be its stock price 1 year from now? Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest cent.
Explanation / Answer
First we will calcualate P/E. Earnings per share(EPS)=Net income/Toatl shares
so Net income = 7 million . Total shares= 290000 Price= 47
EPS= 7,000,000/290,000
= 24.137
So P/E= Market price per share/EPS
= 47/24.137
= 1.9472
Now after 1 year Total shares= 377000 Net income= 12,250,000
EPS = 12,250,000/377000
= 32.493
P/E remains same so 1.9472
Price/32.493=1.9472
So Price = 1.9472*32.493
=63.271
stock price 1 year from now is 63.271
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.