ABC is considering replacing the existing unit with a newer, more efficient one.
ID: 2813047 • Letter: A
Question
ABC is considering replacing the existing unit with a newer, more efficient one. The unit, which originally cost $500,000, currently has a book value of $250,000. The new unit will cost $700,000 and in order to make the new unit operational, shipping and installation costs will require a further $50,000 investment. ABC can sell the existing machine today for $275,000. Assume ABC’s tax rate is 30 percent. How much will be the initial investment of replacing the existing unit?
Question 19 options:
a) (512,500) b) (522,500) c) (252,500) d) None of the aboveExplanation / Answer
Cost of new unit = $700,00
Further installation = $50,000
Total cost of new unit, incl. installation = $750,000......................... (A)
Sale price of existing machine = $275,000
Book value of existing machine = $250,000
Profit on sale of existing machine = $25,000 (Sale price minus book value)
Tax on profit on sale of existing machine = $25,000 * 30% = $7,500
Cash received on sale of existing machine = Sale price of existing machine minus tax on profit
Cash received on sale of existing machine = $275,000 - $7,500 = $267,500..........(B)
Total initial investment on replacing the existing unit = Total cost of new unit, incl. installation - Cash received on sale of existing machine
Total initial investment = A - B = $750,000 - $267,500 = $482,500
Correct answer = D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.