ABC is considering a project that has an up-front after tax cost at t = 0 of $1,
ID: 2764419 • Letter: A
Question
ABC is considering a project that has an up-front after tax cost at t = 0 of $1,000,000. The project’s subsequent cash flows critically depend on whether its products become the industry standard. There is a 70 percent chance that the products will become the industry standard, in which case the project’s expected after- tax cash flows will be $900,000 at the end of each of the next three years (t = 1,2,3). There is a 30 percent chance that the products will not become the industry standard, in which case the after-tax expected cash flows from the project will be $200,000 at the end of each of the next three years (t = 1,2,3). NI will know for sure one year from today whether its products will have become the industry standard. It is considering whether to make the investment today or to wait a year until after it finds out if the products have become the industry standard. If it waits a year, the project’s up-front cost at t = 1 will remain at $1,000,000 (certain cash flow). If it chooses to wait, the estimated subsequent after-tax cash flows will remain at $900,000 per year if the product becomes the industry standard, and $200,000 per year if the product does not become the industry standard. There is no penalty for entering the market late. Assume that all risky cash flows are discounted at 8 percent and risk-free rate is 5 percent.
Please show work so I can learn.
1) What is the expected NPV of the project if NI proceeds today?
2) If NI chooses to wait a year before proceeding, what will be the project’s new NPV?
Explanation / Answer
1)
Calculate the expected NPV of the project if NI proceeds today:
At 70% probability:
Year
Cash flows
Discounting
factor @ 8%
Discounted
cash flows
0
$ (1,000,000)
1
$ (1,000,000)
1
$ 900,000
0.92593
$ 833,337
2
$ 900,000
0.85734
$ 771,606
3
$ 900,000
0.79383
$ 714,447
NPV
$ 1,319,390
At 30% probability:
Year
Cash flows
Discounting
factor @ 5%
Discounted
cash flows
0
$ (1,000,000)
1
$ (1,000,000)
1
$ 200,000
0.95238
$ 190,476
2
$ 200,000
0.90703
$ 181,406
3
$ 200,000
0.86384
$ 172,768
NPV
$ (455,350)
Total = ($1,319,390 * 70%) + (-$455,350 * 30%)
= $923,573 - $136,605
=$786,968
Therefore, expected NPV of the project NI proceeds today is $786,968.
2)
Calculate NI chooses to wait a year before proceeding, what will be the project’s new NPV:
At 70% probability:
Year
Cash flows
Discounting
factor @ 8%
Discounted
cash flows
0
$ (1,000,000)
1
$ (1,000,000)
1
$ 900,000
0.92593
$ 833,337
2
$ 900,000
0.85734
$ 771,606
3
$ 900,000
0.79383
$ 714,447
4
$ 900,000
0.73503
$ 661,527
NPV
$ 1,980,917
At 30% probability:
Year
Cash flows
Discounting
factor @ 5%
Discounted
cash flows
0
$ (1,000,000)
1
$ (1,000,000)
1
$ 200,000
0.95238
$ 190,476
2
$ 200,000
0.90703
$ 181,406
3
$ 200,000
0.86384
$ 172,768
4
$ 200,000
0.8227
$ 164,540
NPV
$ (290,810)
Total = ($1,980,917 *70%) + (-$290,810 *30%)
= $1,386,642 - $87,243
= $1,299,399
Year
Cash flows
Discounting
factor @ 8%
Discounted
cash flows
0
$ (1,000,000)
1
$ (1,000,000)
1
$ 900,000
0.92593
$ 833,337
2
$ 900,000
0.85734
$ 771,606
3
$ 900,000
0.79383
$ 714,447
NPV
$ 1,319,390
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.