3. A new college hire has been offered a position with a firm starting at $55,00
ID: 2810590 • Letter: 3
Question
3. A new college hire has been offered a position with a firm starting at $55,000.00 per year. The new hire is told that in three years her salary is expected to be S67,375.00 per year. At what average interest rate is her salary projected to increase per year? a. 3% b. 5% c. 7% d. 10% Internal 4. The average price of a home today is $200,000.00. How many years will it take for the home value to double if the average annual increase in value is estimated to be 6% per year? a. 6 b. 12 c. 18 d. 24Explanation / Answer
Answer 3>
Let the average rate of interest be i
Hence,
67375 = 55000 * (1+i)^3
67375/55000 = (1+i)^3
1.25^1/3 = 1+i
1.069987 – 1 = i
Hence I = 0.069987 = 6.9987% = 7% (approx.) – option c
Answer 4>
Current price (P) = 200000
Let the number of years be n
Final Value = A = 2 * 200000 = 400000
Rate = 6%
Therefore
400000 = 200000 * (1+6%)^n
Which gives us,
2 = 1.06^n
Taking log both sides,
Log2 = n*log1.06 (log base 10)
Therefore,
n = log2/log1.06
n = 11.89 or 12 years (approx.) – option b
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.