Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3. A large dam creates a reservoir of water that is maintained at a height of 15

ID: 1867459 • Letter: 3

Question

3. A large dam creates a reservoir of water that is maintained at a height of 150 m above a watershed area downstream of the dam. See figure 2. 120 m3/s of water flows down from the reservoir through a pipe and is used to drive a turbine-generator system to generate electricity. Because of losses in the piping system, only 80% of the total potential energy of the water is available to the turbine. The turbine-generator system has an efficiency of 90%. Estimate the power generated by the system. 5 points

Explanation / Answer

Total power produced=density×volume flow rate×g×height=

120×1000×9.81×150=176580kw

After piping losses,power remains=176580×0.8=141264kw

Turbine efficiency=90%

So,available power=141264×0.9=127137.6kw

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote