PLEASE SHOW STEP BY STEP DETAIL ESPECIALLY HOW TO FIND THE STANDARD DEVIATION AN
ID: 2809755 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW STEP BY STEP DETAIL ESPECIALLY HOW TO FIND THE STANDARD DEVIATION AND COEFFICIENT OF VARIATION ON THE CALCULATOR.
Stocks A and B have the following probability distributions of expected future returns:
Calculate the expected rate of return, rB, for Stock B (rA = 13.40%.) Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
%
Calculate the standard deviation of expected returns, A, for Stock A (B = 22.57%.) Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
%
Now calculate the coefficient of variation for Stock B. Round your answer to two decimal places.
Probability A B 0.1 (14%) (31%) 0.2 6 0 0.3 10 18 0.2 19 26 0.2 34 49Explanation / Answer
1.expected rate of return, rB=Respective return*Respective probability
=(0.1*-31)+(0.2*0)+(0.3*18)+(0.2*26)+(0.2*49)=17.3%
2.
Standard deviation=[Total of Probability*(Return-Expected Return)^2/Total Probabiity]^(1/2)
=(180.64)^(1/2)
=13.44%(Approx)
Coefficient of variation for B=Standard deviation/Expected Return
=(22.57/17.3)
which is equal to
=1.30(Approx).
Probability Return Probability*(Return-Expected Return)^2 0.1 -14 0.1*(-14-13.4)^2=75.076 0.2 6 0.2*(6-13.4)^2=10.952 0.3 10 0.3*(10-13.4)^2=3.468 0.2 19 0.2*(19-13.4)^2=6.272 0.2 34 0.2*(34-13.4)^2=84.872 Total=180.64%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.