Weighted Average Cost of Capital Question: Calculate the WACC for Zee Corp. Zee\
ID: 2809417 • Letter: W
Question
Weighted Average Cost of Capital Question: Calculate the WACC for Zee Corp. Zee's has primarily long-term debt, currently trading at 950.25/bond. The 8% coupon, 25 year bonds have l2 years left to maturity. Zee's preferred annual dividend is $2.55, and its preferred stock is currently trading at $32.00/share, 8,000 shares outstanding. Zee just paid common dividend of $1.66/share and is growing at a constant rate of 8.5% annually. Zee's stock is priced at $23.50/share. and it has 35,000 shares of common stock outstanding. Zee's total capital is $1.6 million and it is in the 32% marginal tax bracket.Explanation / Answer
Formula for the calculation of weighted average cost of capital (WACC) is
WACC = [E/ (E+D+P)]* re + [D/ (E+D+P)] * (1-t) * rd + [P/ (E+D+P)] * rp ……………………………. (1)
Where, re is the cost of equity
And rd is the cost of debt
And rp is the cost of preferred stock
E is the value of common equity = number of common stocks * current market price = 35,000 * $23.50
= $822,500
P is the value of preferred stock = number of preferred stocks * current market price = 8,000 * $32
= $256,000
D is the value of debt = Zee’s total capital - value of common equity - value of preferred stock
= $1,600,000 - $822,500 - $256,000 = $521,500
And t is the applicable tax rate = 32%
The total value of Zee Corp. = E +D + P = $822,500 + $521,500 + $256,000 = $1,600,000
Required rate of return or Cost of common equity, we can calculate with the following formula
Stock Price P = D1 / (k – g)
Where:
P = the current stock price = $ 23.50
D1 = dividend for next year = $1.66 per share
Required rate of return = re=?
g = growth rate of dividends = 8.5% = 0.085
Therefore
$23.50 = $1.66 / (re – 0.085)
Or re – 0.085 = $1.66 / $23.5 = 0.0706
Or re = 0.0706 + 0.085 = 0.1556 =15.56%
Required rate of return or Cost of common equity is 15.56%
Cost of preferred stock rp = Preferred dividend / preferred stock price
= $ 2.55/ $ 32 = 0.0797 = 7.97%
The appropriate cost of debt
The cost of debt is bond’s yield; we have following formula for calculation of bond’s yield
Bond price P0 = C* [1- 1/ (1+i) ^n] /i + M / (1+i) ^n
Where
Price of the bond P0 = $950.25
C = coupon payment = 8% of $1,000 = $80 per year
n = number of payments or time left to maturity = 12
i = interest rate, or yield to maturity =?
M = value at maturity, or par value = $ 1,000
Now we have,
$950.25 = $80 * [1 – 1 / (1+i) ^12] /i + 1,000 / (1+i) ^12
By trial and error method we got the value of i = 8.68%
Therefore rd = 8.68% (before tax cost of debt)
Now putting the values in equation (1); we get WACC
WACC = ($822,500/ $1,600,000) * 15.56% + ($521,500 / $1,600,000) * (1-32%) * 8.68%+ ($256,000/ $1,600,000) * 7.97%
WACC =8.00% + 1.92% + 1.275%
WACC = 11.20%
Therefore WACC of Zee Corp. is 11.20%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.