Locate the Treasury issue in Figure 6.3 maturing in January 2017. Assume a par v
ID: 2808806 • Letter: L
Question
Locate the Treasury issue in Figure 6.3 maturing in January 2017. Assume a par value of $1,000.
What is its coupon rate? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 3 decimal places, e.g., 32.161.)
Coupon rate %
What is its bid price in dollars? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 3 decimal places, e.g., 32.161.)
Bid price $
What was the previous day’s asked price in dollars? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 3 decimal places, e.g., 32.161.)
Asked price $
Explanation / Answer
Ans 1) coupon rate is given in colum 2 which is 3.125%
Ans 2) Bid Price = 104.6563/100 * 1000 = $1046.563
Ans 3) Previous day's asked price = Today's asked price - Change
= 104.6719 - (-.0234)
= 104.6953
The previous day's price in dollars was:
Previous day's dollar price = (104.6953 / 100)($1000)
Previous day's dollar price = $1046.953
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.