Question 5: (8 marks) At present, FT Inc. has 1 million shares outstanding, and
ID: 2807307 • Letter: Q
Question
Question 5: (8 marks) At present, FT Inc. has 1 million shares outstanding, and the firm's net income is $4 million. The company has decided to invest in a new project today. The project requires an investment of $3 million today and an additional $2 million one year from today. The project will start to generate cash inflows from the end of year 2. The cash inflow will be $2 million in perpetuity. The risk- free rate is 6%, and the market risk premium is 4%. In addition, the beta of FT is 1.5. Using the NPVGO model, calculate the value of the stock of FT Inc. today.Explanation / Answer
Required rate of return = 6% + (4% × 1.50)
= 6% + 6%
= 12%
Required rate of return is 12%.
Present value of cash inflow at begining of year 2 = $2 million / 12$%
= $16.67 million.
Present value of cash inflow today = $16.67 / (1 + 12%) ^ 2
= $16.67 / 1.2544
= $13,286,565.
Present value of cash inflow is $13,286,565.
Present value of cash out flow = $3 + $2 / (1 + 12%)
=$4,785,714
NPV of project = $13,286,565 - $4,785,714
= $8,500,851.
NPV of project is $8,500,851.
Since, NPV of project is a positive value, so project should be accepted.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.