Art Neuner, an investor in real estate, bought an office condominium. The market
ID: 2806153 • Letter: A
Question
Art Neuner, an investor in real estate, bought an office condominium. The market value of the condo was $210,000 with a 70% assessment rate. Art feels that his return should be 12% per month on his investment after all expenses. The tax rate is $31.50 per $1,000. Art estimates it will cost $275 per month to cover general repairs, insurance, and so on. He pays a $140 condo fee per month. All utilities and heat are the responsibility of the tenant. Calculate the monthly rent for Art. (Round your intermediate calculations and final answer to the nearest cent.) Monthly rent $
Explanation / Answer
Assessed Value = 210000 * 70% = $147000
Tax = $ 147 x $ 31.50 = $ 4630.50
Repairs and Insurance = $ 275 x 12 = $ 3300
Condo Fee = $ 140 x 12 = $ 1680
Total = $ 4630.50 + $ 3300 + $ 1680 = $ 9610.50
Monthly Rent = $ 9610.50 / 12 = $ 800.88
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.