Arrow Distributing Corp. likes to track inventory by using weeks of supply as we
ID: 427481 • Letter: A
Question
Arrow Distributing Corp. likes to track inventory by using weeks of supply as well as by inventory turnover. Arrow Distributing Corp Net Revenue Cost of sales Inventory Total assets $16,040 $14,360 $980 $8,540 a) What is its weeks of supply?weeks (round your response to two decimal places). b) What percent of Arrow's assets are committed to inventory? % (enter your response as a percentage rounded to two decimal places) c) What is Arrow's inventory turnover?times per year (round your response to two decimal places). d) Suppose a manufacturer has an inventory turnover of 13.5 times per year. Arrow's supply chain performance relative to the manufacturer's, as measured by inventory turnover, isExplanation / Answer
Answer:- Weeks of supply=Inventory investment/sales/52 =980/14360/52 =3.55
Answer:- Percent of arrows assets committed to inventory =(Total inventory/total assets)*100
Percent of arrows assets committed to inventory =(980/8540)*100=11.48%
Answer:- Inventory turnover = cost of good sold/inventory investment =14360/980=14.65
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.