Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Business Finance8 Exam 2 men COPIA - Word Sign in Insert Draw Design Layout Refe

ID: 2805973 • Letter: B

Question

Business Finance8 Exam 2 men COPIA - Word Sign in Insert Draw Design Layout References Mailings Review View ell me 25. The following information pertains to the capital structure of a firm: (Problem 8) Debt: One thousand bonds with a face value of $1,000 and a 10-year term were iss years ago with a coupon rate of 10%. Today the bonds are selling to yield 10%. Preferred stock: Ten thousand shares of preferred stock are outstanding with a $9 annual dividend and a $100 face value. Today the shares are selling to yield a 9% return. Common equity: 100 thousand shares of common stock are outstanding at a current market price of $30 per share. Develop the firm's market-value based capital structure.

Explanation / Answer

1.) Market Price of Bond [Present value of Bond] = par value / (1+market interest)number of payments + interest [1-(1+market interest)- number of payments]/ market interest

  = 1000 / (1+ 0.10/2)(10-3)*2 semi annual + [1000*0.10/2] [1-(1+0.10/2)- (10-3)*2]/ (0.10/2)

  = 1000 / (1+0.05)14 + 50 [1-(1+0.05)- 14]/ 0.05

= 1000 / (1.05)14 + 50 [1-(1.05)- 14]/ 0.05

= 1000 / (1.05)14 + 1000 [1- 1 / (1.05) 14 ]

= 1000 / 1.97993 + 1000 [1- 1 / 1.97993 ]

= 505.07 + 494.93

= $1000

market value of 1000 bonds = 1000 * $1000

= $1000000

2.) Cost of preferred stock = Dividend / current price

0.09 = $9 / current price

Current price = $100

Market value of preferred stock of 10000 shares = $100 * 10000

=$1000000

3) Market value of 100000 common stock = 100000 * $30

= $3000000

Market value based capital structure:

market value capital structure

Debt    $1000000 1000000/5000000 = 20%

preferred stock $1000000   1000000/5000000 = 20%

     common stock    $3000000      3000000/5000000 =   60%

   Total $5000000     100%