Bowdeen Manufacturing intends to issue callable, perpetual bonds with annual cou
ID: 2805443 • Letter: B
Question
Bowdeen Manufacturing intends to issue callable, perpetual bonds with annual coupon payments. The bonds are callable at $1,220. One-year interest rates are 10 percent. There is a 60 percent probability that long-term interest rates one year from today will be 12 percent, and a 40 percent probability that they will be 9 percent. Assume that if interest rates fall the bonds will be called. What coupon rate should the bonds have in order to sell at par value? Assume a par value of $1,000. (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Coupon rate at par value %Explanation / Answer
Perpetual bonds when interest raise
P1 = C + C/12%
If the interest reduces, bonds will be called
P1 = C + 1220
P0 = 0.6*(C + C/12%) + 0.4*(C + 1220)
P0 = 1000 (Par value)
0.6*(C + C/12%) + 0.4*(C + 1220) = 1000
0.6*C + 5*C + 0.4*C + 488 = 1000
6*C = 512
C = 512/6 = 85.33
Rate = 85.33 / 1000
= 0.08533 = 8.53%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.