Watson\'s Automotive has a $400,000 bond issue outstanding that is selling at 10
ID: 2804885 • Letter: W
Question
Watson's Automotive has a $400,000 bond issue outstanding that is selling at 102 percent of face value. Watson's also has 4,500 shares of preferred stock and 21,000 shares of common stock outstanding. The preferred stock has a market price of $44 a share compared to a price of $21 a share for the common stock. What is the weight of the debt as it relates to the firm's weighted average cost of capital? Round answer to the nearest percent.
A. 42 percent
B. 39 percent
C. 41 percent
D. 38 percent
E. 40 percent
Explanation / Answer
Total value of bonds=(400,000*102%)=408000
Total value of common stock=(21000*21)=441000
Total value of preferred stock=(4500*44)=198000
Total=$1047000
Hence weight of debt=(408000/1047000)
=39%(Approx).
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.