Waterways Corporation uses very stringent standard costs in evaluating its manuf
ID: 2473108 • Letter: W
Question
Waterways Corporation uses very stringent standard costs in evaluating its manufacturing efficiency. These standards are not “ideal” at this point, but the management is working toward that as a goal. At present, the company uses the following standards.Materials Item Per unit Cost Metal 1 lb. 63¢ per lb. Plastic 12 oz. $1.00 per lb. Rubber 4 oz. 88¢ per lb. Direct labor Item Per unit Cost Labor 15 min. $8.00 per hr. Predetermined overhead rate based on direct labor hours = $4.28
The January figures for purchasing, production, and labor are:
The company purchased 229,000 pounds of raw materials in January at a cost of 78¢ a pound. Production used 229,000 pounds of raw materials to make 115,500 units in January. Direct labor spent 18 minutes on each product at a cost of $7.80 per hour. Overhead costs for January totaled $54,673 variable and $73,800 fixed.
Answer the following questions about standard costs.
Explanation / Answer
(1) Material price variance = Actual quantity x (Actual price - Standard price)
12 oz = 0.75 lb
4 oz = 0.25 lb
Standard price per unit ($) = 1 x 0.63 + 0.75 x 1 + 0.25 x 0.88 = 0.63 + 0.75 + 0.22 = 1.6 per unit
So, Material price variance = 229,000 x $(0.78 - 1.6) = 229,000 x $0.82 = $187,780 (favorable)
(2) Material quantity variance = Standard price x (Actual quantity - Standard quantity)
= $1.6 x (229,000 - 231,000) = $1.6 x 2,000 = $3,200 (Favorable)
**Total material per unit = (1 + 0.75 + 0.25) lb = 2 lb
Total material for actual quantity produced = 115,500 units x 2 lb = 231,000 lb
(3) Total material variance = Price variance + Quantity variance
= $187,780 (Unfavorable) + $3,200 (Favorable) = $184,580 (Unfavorable)
(4) Labor price variance = Actual hours x (Actual rate - Standard rate)
= (115,500 x 18 / 60) x $(7.8 - 8) = 34,650 x $0.2 = $6,930 (Favorable)
(5) Labor quantity variance = Standard rate x (Actual hours - Standard hours)
= $8 x [(115,500 x 18 / 60) - (115,500 x 15 / 60)] = $8 x [34,650 - 28,875] = $8 x 5,775
= $46,200 (Unfavorable)
(6) Total labor variance = Price variance + Quantity variance
= $6,930 (Favorable) + $46,200 (Unfavorable) = $39,270 (Unfavorable)
NOTE: First 6 questions are answered.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.