Think of a $1,000 bond with a 6% ($60) coupon that matures several years into th
ID: 2804538 • Letter: T
Question
Think of a $1,000 bond with a 6% ($60) coupon that matures several years into the future. If you manage to buy it for $850, the bond's CURRENT yield is approximately:
Flag this Question
Question 412 pts
This is the first question for which you may need to use the time value of money tables (or a calculator): Think of an automobile currently priced at $20,000. If price of cars increases 5% per year, what will be the approximate price of an equivalent vehicle 5 years from now. (Hint the inflation rate can be treated as an interest rate.)
Flag this Question
Question 422 pts
Suppose that you plan to invest $1200 at the end of each of the next 9 years and you want to have accumulated $15,600 at the end of this period, what rate of return (to the nearest percent) would you need to achieve? (Hint: this is what I called an A=BxC problem in which you know A and B.)
4%Explanation / Answer
1.) Current Price =$850
Let us assume the coupon is paid annually and it will be paid for infinite years,
Annual Coupon =$60
60/r = 850
r=60/850
Hence, the rate is 7%
2.) Curent vehicle price = $20,000
Annual Increase =5%
Price after 5 years =1.055 x 20,000 =$25,525.63
So, approximate price will be $25,500
3.) Amount at the end of period =$15,600
Principal invested each year =$1,200
Time =9 years
Let rate of return be r
15,600 = 1,200 x {((1+r)9-1)/r}
13 = {((1+r)-9-1)/r}
Using Trial and Error method, we can evaluate the value of r
r = 13.96%
Hence, the rate of interest is 13.96%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.