Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

SmartOptions, Inc. (SO) currently has no debt. Its assets will be worth $800 mil

ID: 2802947 • Letter: S

Question

SmartOptions, Inc. (SO) currently has no debt. Its assets will be worth $800 million in one year if the economy is strong, but only $300 million in one year if the economy is weak. Both events are equally likely. Assume its cost of capital is determined to be 10%. 1. Find the market value (i.e. the price today) of SO’s assets. 2. Now assume SO recapitalizes by issuing debt. First, a senior bond for $300 million dollars with a promised rate of 10%. Second, a junior bond for $100 million which promises a 20% rate of return. Find SO’s (levered) equity cost of capital under the recapitalized capital structure.

1. Find the market value (i.e. the price today) of SO’s assets.

2. Now assume SO recapitalizes by issuing debt. First, a senior bond for $300 million dollars with a promised rate of 10%. Second, a junior bond for $100 million which promises a 20% rate of return. Find SO’s (levered) equity cost of capital under the recapitalized capital structure.

Explanation / Answer

Probability of strong economy = 0.5

Probability of weak economy = 0.5

Net worth with strong economy = $800 Mn

Net worth with weak economy = $300 Mn

Net worth next year = Probability of strong economy*Net worth with strong economy + Probability of weak economy* Net worth with weak economy

= 0.5 * $800 Mn + 0.5 * $300 Mn = $550 Mn

Net worth now = Net worth next year / (1+10%) = $550 Mn/ 1.1 = $500 Mn

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Senior Bond payout = $300 Mn * (1+ 10%) = $330 Mn

Junior Bond payout = $100 Mn * ( 1+ 20%) = $120 Mn

Firm's Future Equity value when net worth is $800 Mn = $800 Mn - $330 Mn - $120 Mn = $350 Mn

Firm's Future Equity value when net worth is $300 Mn = $300 Mn - $330 Mn - $120 Mn = $0 Mn

Firm's Future Equity value = 0.5 * $350 Mn + 0.5 * $0 = $175 Mn

Equity value today = $500 - $300 - $100 = $100 Mn

Levered cost of capita = (Firm's Future Equity value/Equity value today) - 1 = $175/$100 - 1 = 75%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote