2 35,88 value: 5.88 points Each business day, on average, a company writes check
ID: 2802838 • Letter: 2
Question
2 35,88 value: 5.88 points Each business day, on average, a company writes checks totaling $13,000 to pay its suppliers. The usual clearing time for the checks is four days. Meanwhile, the company is receiving payments from its customers each day, in the form of checks, totaling $24,000. The cash from the payments is available to the firm after two days. a. Calculate the company's disbursement float, collection float, and net float. (Negative amounts should be indicated by a minus sign.) Disbursement float Collection float Net float b. If the collected funds were available in one day instead of two, what would be the company's disbursement float, collection float, and net float? (Negative amounts should be indicated by a minus sign.) Disbursement float Collection float Net floatExplanation / Answer
Disbursement float is the lag it takes for payments to be deducted from the bank. Collection float is the lag it takes for receipts to be deposited into the bank.
a) Disbursement float = $13000 x 4 = $52000
Collection float = $24000 x (-)2 = (-)$48000
Net Float = $52000 - $48000 = $4000
b) Disbursement float will remain the same at $52000 as number of days for payment does not change.
Collection float = $24000 x (-)1 = (-)$24000
Net Float = $52000 - $24000 = $28000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.