A newly issued bond pays its coupons once a year. Its coupon rate is 5.2%, its m
ID: 2801740 • Letter: A
Question
A newly issued bond pays its coupons once a year. Its coupon rate is 5.2%, its maturity is 10 years, and its yield to maturity is 8.2%.
a. Find the holding-period return for a one-year investment period if the bond is selling at a yield to maturity of 7.2% by the end of the year. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Holding-period return %
b. If you sell the bond after one year when its yield is 7.2%, what taxes will you owe if the tax rate on interest income is 40% and the tax rate on capital gains income is 30%? The bond is subject to original-issue discount (OID) tax treatment. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
c. What is the after-tax holding-period return on the bond? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
After-tax holding-period return %
d. Find the realized compound yield before taxes for a two-year holding period, assuming that (i) you sell the bond after two years, (ii) the bond yield is 7.2% at the end of the second year, and (iii) the coupon can be reinvested for one year at a 3.2% interest rate. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Realized compound yield before taxes %
e. Use the tax rates in part (b) to compute the after-tax two-year realized compound yield. Remember to take account of OID tax rules. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
After-tax two-year realized compound yield %
Tax on interest income $ Tax on capital gain $ Total taxes $Explanation / Answer
a. With the information given, lets calculate the Bond price. Enter the following in the financial calculator
1/y = 8.2%; n=10; PMT = 52; FV = 1000; calculate PV = 800.5
Now after 1 year, yield to maturity is 7.2%, so calculating the price after 1 year.
1/y = 7.2%; n=9; PMT = 52; FV = 1000; calculate PV = 870.80
Now Buy price is 800.5 and we get a coupon of 52 and sale price after 1 year is 870.8. So total proceeds is 922.8
So holding period return is 922.8 - 800.5 / 800.5 = 122.3 / 800.5 = 15.27%
b) Tax on interet income is 40%. Interest income is $52. So tax paid is 20.8
Tax on capital gain is 30%. So capital gain is 870.8 - 800.5 = 70.3. So tax on this is 21.09
Total tax paid = 41.89
c) After tax proceds are 922.8 - 41.89 = 880.91
After tax holding period return = 880.91 - 800.5 / 800.5 = 80.41 / 800.5 = 10.04%
d) Now lets calculate the price of thebond after 2 years
1/y = 7.2%; n=8; PMT = 52; FV = 1000; calculate PV = 881.49
Coupon received at the end of 1st year is invested at 3.2% interst. Value of 52 (couppn paid after year 1) at the end of second year = 52*1.032 = 53.664
Total payments received at the end of second year = 53.664 + 52 (second eyar coupon) + 881.49 = 987.154
Compounded yield for 2 years = 987.154 - 800.5 / 800.5 = 186.654 / 800.5 = 23.3%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.