A newly issued bond pays its coupons once a year. Its coupon rate is 5.3%, its m
ID: 2718990 • Letter: A
Question
A newly issued bond pays its coupons once a year. Its coupon rate is 5.3%, its maturity is 20 years, and its yield to maturity is 8.3%.
a. Find the holding-period return for a one-year investment period if the bond is selling at a yield to maturity of 7.3% by the end of the year. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Holding-period return %
b. If you sell the bond after one year when its yield is 7.3%, what taxes will you owe if the tax rate on interest income is 40% and the tax rate on capital gains income is 30%? The bond is subject to original-issue discount (OID) tax treatment. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
Tax on interest income $
Tax on capital gain $
Total taxes $
c. What is the after-tax holding-period return on the bond? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) After-tax holding-period return %
d. Find the realized compound yield before taxes for a two-year holding period, assuming that (i) you sell the bond after two years, (ii) the bond yield is 7.3% at the end of the second year, and (iii) the coupon can be reinvested for one year at a 3.3% interest rate. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Realized compound yield before taxes %
e. Use the tax rates in part (b) to compute the after-tax two-year realized compound yield. Remember to take account of OID tax rules. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
After-tax two-year realized compound yield %
Explanation / Answer
a
K = N
BOND PRICE= [(Coupon)/(1 + YTM)^k] + Par value/(1 + YTM)^N
k=1
K = 20
BOND PRICE= [(5.3*1000/100)/(1 + 8.3/100)^k] + 1000/(1 + 8.3/100)^10
k=1
Beginning year price = 711.916
K = 19
BOND PRICE= [(5.3*1000/100)/(1 + 7.3/100)^k] + 1000/(1 + 7.3/100)^10
k=1
End of year price = 797.858
Holding period return : ((End of year price+coupon)/beginning year price)-1)*100 = ((797.858+53)/711.19)-1)*100 = 19.64%
b
Tax on CG = capital gain *(tax rate for CG) = (797.858-711.19)*0.3 = 26
Tax on interest = interest *(tax rate for interest income) = 53*0.4 = 21.2
c
After tax return =
((End of year price+coupon-Tax on CG-Tax on interest)/beginning year price)-1)*100 = ((797.858+53-26-21.2)/711.19)-1)*100 = 13%
Please ask D and E seperately
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.