27. Bill would like some tax benefits for his investment expenses incurred this
ID: 2801245 • Letter: 2
Question
27. Bill would like some tax benefits for his investment expenses incurred this year. His AGI is $189,000. Currently, his expenses consist of: (1) $900 investment advice fees, (2) $1,400 unreimbursed employee business expenses (a miscellaneous itemized deduction), and (3) $500 tax return preparation fees. How much more, if any, must Bill spend for investment expenses this year before he receives any tax benefit?
Multiple Choice
More than $980.
Zero, Bill is already receiving a benefit.
More than $900.
None of the choices are correct.
More than $500.
Explanation / Answer
A) More than $980.
$189,000 x 0.02 = $3,780
Expenses incurred = $900 + $1,400 + $500 = $2,800
Bill to be spend = $3,780 - $2,800 = $980
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.