27. Before the year began, Johnson Manufacturing estimated that manufacturing ov
ID: 2332524 • Letter: 2
Question
27. Before the year began, Johnson Manufacturing estimated that manufacturing overhead for the year would be S160,000 and that 12,000 direct labor hours would be worked. Actual results for the year included the following: Actual manufacturing overhead cost Actual direct labor hours $175,000 15,000 If the company allocates manufacturing overhead based on direct labor hours, the manufacturing overhead for the year would have been: A. S15,000 overallocated B. $15,000 underallocated. C. $25,000 overallocated D. $25,000 underallocated.Explanation / Answer
predtermined overhead rate= total estimated overhead costs/total direct labour hours
=160000/12000
=13.33
Applied overhead=15000*13.33=200,000
Actual overhead is 175000 so it is 25,000 overapplied
It is option C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.