Eaton Electronic Company’s treasurer uses both the capital asset pricing model a
ID: 2800193 • Letter: E
Question
Eaton Electronic Company’s treasurer uses both the capital asset pricing model and the dividend valuation model to compute the cost of common equity (also referred to as the required rate of return for common equity). Assume: Rf = 6 % Km = 8 % = 1.8 D1 = $.60 P0 = $20 g = 5 %
a. Compute Ki (required rate of return on common equity based on the capital asset pricing model). (Do not round intermediate calculations. Input your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
b. Compute Ke (required rate of return on common equity based on the dividend valuation model). (Do not round intermediate calculations. Input your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
a.
According to CAPM,
Required rate = risk free rate + beta*(Market return - risk free rate)
= 0.06 + 1.8*(0.08-0.06) = 9.60%
b.
According to dividend-discount model,
P0 = D1/(R-G)
P0 = Current stock price
D1 - Dividend at t =1
R - Required rate
G - Growth rate
20 = 0.6/(R-0.05)
R = 0.08 = 8.00%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.