Answer the simple finance/accounting related question. Disregard writing on page
ID: 2799598 • Letter: A
Question
Answer the simple finance/accounting related question. Disregard writing on page.5. (6 points) A bank has $95 million of assets with duration of 10 years, and liabilities worth $86 million with duration of 2 years. Since the bank is concerned about preserving the value o event of an inc contracts. Right now, there are plenty of T-bond futures in the market, with duration rease in interest rates, it is contemplating a macrohedge with interest rate futures trading at 96-12 (i.e., $96,375). Assume that the spot and futures interest rates move together. The duration gap (DGAP) of the bank is Workout: To hedge the risk, the number of futures contract to enter is Workout: Is the hedging position to long or to short futures? Workout
Explanation / Answer
DGAP = Duration of assets - (Liabilities/Assets) * Duration of Liabilities
= 10 - (86/95) * 2 = 8.1895
----------------------------------------------------
Rate-sensitive assets - Rate sensitive liabilities = $95 Mn - $86 Mn = $9 mn
Effect on Net worth = -DGAP * A * Change in rate/ (1+ rate)
Change in value of futures = Duration of futures * Price of futures * Number of futures * Change in rate/ (1+ rate)
Equate Effect on net worth to Change in value of futures
-DGAP * A = Duration of futures * Price of futures * Number of futures
-8.1895 * $95 Mn = 4 * 96.375 * Number of futures
Number of futures = 2018164.72 ~= 2018165
------------------------------------------------------------------------------------------
Hedging is to short futures so as to benefit from fall in price.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.