a) b) c) d) Exercise 24-1 Palo Alto Corporation is considering purchasing a new
ID: 2799123 • Letter: A
Question
a)
b)
c)
d)
Exercise 24-1 Palo Alto Corporation is considering purchasing a new delivery truck. The truck has many advantages over the company's current truck (not the least of which is that it runs). The new truck would cost $56,000. Because of the increased capacity, reduced maintenance costs, and increased fuel economy, the new truck is expected to generate cost savings of $7,500. At the end of 8 years the company will sell the truck for an estimated $27,000. Traditionally the company has used a rule of thumb that a proposal should not be accepted unless it has a payback period that is less than 50% of the asset's estimated useful life. Larry Newton, a new manager, has suggested that the company should not rely solely on the payback approach, but should also employ the net present value method when evaluating new projects. The company's cost of capital is 8%. (For calculation purposes, use 5 decimal places as displayed in the factor table provided.) Your answer is partially correct. Try again. Compute the cash payback period and net present value of the proposed investment. (If the net present value is negative, use either a negative sign preceding the number eg -45 or parentheses eg (45). Round answer for present value to O decimal places, e.g. 125. Round answer for Payback period to 1 decimal place, e.g. 10.5. 7.47h Cash payback period Net present value 1705Explanation / Answer
a) Exercise 24-1: Cash payback period =56000/7500 = 7.5 Years NPV: PV of cost savings = 7500*PVIFA(8,8) = 7500*5.74664 = $ 43,100 PV of salvage value = 27000*PVIF(8,8) = 27000*0.54027 = $ 14,587 PV of cash inflows $ 57,687 Less: Cost of new truck $ 56,000 NPV $ 1,687 b) Exercise 24-6: Cash payback period = (29300+1500-2000)/7000 = 4.1 Years IRR: IRR is that discount rate for which NPV = 0 or PV of cash inflows = PV of cash outflows Representing the above as an equation, we have -30800+7000*PVIFA(r,6)+2000*PVIA(r,6) = 0 where, r=IRR. The value of r is to be found out by trial and error, such that NPV becomes 0 Using 10% as the discount rate =-30800+7000*4.35526+2000*0.56447 = $ 815.76 AS NPV is marginally positive, try with discount rate of 11% = -30800+7000*4.23054+2000*0.53464 = $ (116.94) IRR should lie between 10% and 11%. IRR, by simple interpolation = 10+815.76/(815.76+116.94) = 11% c) Exercise 24-9: Cash payback period: Incremental net revenue per year = 5*52*(72-36-12) = $ 6,240 Cost of the hoist = 35000+3300+700 = $ 39,000 Cash payback period = 39000/6240 = 6.25 Years Annual rate of return: Average annual profit = 6240-(39000-3000)/8 = $ 1,740 Annual rate of return: = 1740/39000 = 4.5% d) Exercise 24-10: Cash payback period = 190000/50000 = 3.8 Years Annual rate of return = 12000/190000 = 6.32% NPV = 50000*PVIFA(12,5)-190000 = 50000*3.60478-190000= $ (9,761)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.