A newly issued 10-year maturity, 4% coupon bond making annual coupon payments is
ID: 2798381 • Letter: A
Question
A newly issued 10-year maturity, 4% coupon bond making annual coupon payments is sold to the public at a price of $720
A newly issued 10-year maturity, 4% coupon bond making annual coupon payments is sold to the public at a price of $720. The bond will not be sold at the end of the year. The bond is treated as an original-issue discount bond. a. Calculate the constant yield price. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Constant yield price b. What will be an investor's taxable income from the bond over the coming year? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Taxable income $Explanation / Answer
a) Constant yield price = $793.13
b) Taxable Income = $59.13
explanation
The bond is issued at a price of $720.Therefore its yield to maturity is 8.2130%.[ n = 10, PV = -720, FV = 1,000; PMT =40]
Using the constant yield method we can compute that its price in one year (when maturity falls to 9 years) will be (at an unchanged yield) $739.13, representing an increase of $19.13
Total taxable income = $40+ $19.13 = $59.13
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.