A newly issued 10-year maturity, 4% coupon bond making annual coupon payments is
ID: 2768748 • Letter: A
Question
A newly issued 10-year maturity, 4% coupon bond making annual coupon payments is sold to the public at a price of $890. The bond will not be sold at the end of the year. The bond is treated as an original-issue discount bond.
a. Calculate the constant yield price. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Constant yield price $ ....?
b. What will be an investor's taxable income from the bond over the coming year? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Taxable income $....?
Explanation / Answer
The bond is issued at a price of $890.
Therefore, its yield to maturity is 5.456%. [n= 10; PV = 890; FV = 1,000; PMT = 40]
Using the constant yield method, we can compute that its price in one year (when maturity falls to 9 years) will be (at an unchanged yield) $913.64,representing an increase of $23.64.
Total taxable income is: $40 + $ 23.64 = $ 63.64
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.