Aircraft Products, a manufacturer of aircraft landing gear, makes 1,100 units ea
ID: 2797488 • Letter: A
Question
Aircraft Products, a manufacturer of aircraft landing gear, makes 1,100 units each year of a special valve used in assembling one of its products. The unit cost of producing this valve includes variable costs of $71 and fixed costs of $65. The valves could be purchased from an outside supplier at $78 each. If the valve were purchased from the outside supplier, 40% of the total fixed costs incurred in producing this valve could be eliminated. Buying the valves from the outside supplier instead of making them would cause the company's operating income to:
Increase by $35,200.
Increase by $20,900.
Decrease by $20,900.
Decrease by $35,200.
Aircraft Products, a manufacturer of aircraft landing gear, makes 1,100 units each year of a special valve used in assembling one of its products. The unit cost of producing this valve includes variable costs of $71 and fixed costs of $65. The valves could be purchased from an outside supplier at $78 each. If the valve were purchased from the outside supplier, 40% of the total fixed costs incurred in producing this valve could be eliminated. Buying the valves from the outside supplier instead of making them would cause the company's operating income to:
Explanation / Answer
Scenario 1 for inhouse Production
To produce 1,100 units, variable costs are ( 1,100 x $71 ) = $78100
To produce 1,100 units, fixed costs are ( 1,100 x $65 ) = $71500
Total cost in this scenario = ( $78100 + $71500) = $149600
Scenario 2 (Buy from outside vendor):
Purchase cost of 1,100 units = ( 1,100 x $78 ) = $85800
Save 40% on fixed costs implies that fixed costs in this scenario are 60% of what they were in the 'In-house' scenario. [ 1.00 - 0.40 = 0.60 ]
Fixed costs in this scenario are ( $71500 x 0.60 ) = $42900
Total costs (outside vendor scenario) = ( $85800 + $42900 ) = $ 128700
Difference between inside scenario total costs and Outside scenario total costs are
Inside scenario total cost = $149600
Less; Outside Scenario total cost = 128700
Balance = 20900
So, by choosing the 'outside vendor' option, operating income would increase by $20900
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.