Crisps has received an order for 10000 bags of potato chips from BigBag. Crisps
ID: 2797136 • Letter: C
Question
Crisps has received an order for 10000 bags of potato chips from BigBag. Crisps views BigBag to be a long-term customer and believes they will continue to place the same order year after year forever. Crisps sells its large bags of potato chips for $1.85 each, and calculates its internal cost for the product at $1.35 each. Market research estimates that there is a 27% chance that BigBag will pay in full what it owes. Crisps uses a discount rate of 6.65% for all NPV analysis.
Based on this information, calculate the NPV of this credit decision?
$_______
Place your answer to the nearest dollar. Do not use a Dollar sign or commas within your answer.
Explanation / Answer
Cost = 10000*1.35 = 13500
Actual revenue = 1.85*10000 = 18500
Expected collection = 27%*185000 = 49950
NPV = -135000 + 49950 / (1+6.65%) = -88165
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.