Bubba Equipment has the following financial information: 1) 50,000 bonds outstan
ID: 2796512 • Letter: B
Question
Bubba Equipment has the following financial information:
1) 50,000 bonds outstanding with a 20 year maturity and 4 % annual coupon, selling for $950
2) 500,000 shares of 5 percent preferred stock. $100 par value per share, selling for $80 per share
3) 2.0 million shares of common stock outstanding. beta of 1.20. sells for $50 a share. recen annual dividend was $3 and projected growh rate is 6%
(the us treasury bill is yielding 3 percent)
(return on the market is 10 percent)
(corporate tax rate is 30 percent)
take everything to 4 decimal places
Q: what is the cost of preferred?
Explanation / Answer
Preferred DIvidend=100*5%=5
Cost of preferred stock=Preferred Dividend/Preferred stock price=5/80=6.25%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.