The Wiley Oakley Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, th
ID: 2793744 • Letter: T
Question
The Wiley Oakley Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, the company received $21.95 for each of the 6.68 million shares sold. The initial offering price was $23.80 per share, and the stock rose to $30.31 per share in the first few minutes of trading. The company paid $918,000 in legal and other direct costs and $193,000 in indirect costs.
What is the net amount raised? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Round your answer to the nearest whole number, e.g., 32.)
Net amount raised $145,515,000 correct
What are the total direct costs? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Round your answer to the nearest whole number, e.g., 32.)
Direct costs $
What are the total indirect costs? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Round your answer to the nearest whole number, e.g., 32.)
Indirect costs $
What are the total costs? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Round your answer to the nearest whole number, e.g., 32.)
Total costs $
What was the flotation cost as a percentage of funds raised? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
a) Net amound raised = Net price x No. of shares + Fixed Cost
= 21.95 x 6,680,000 - 918,000 - 193,000 = $145,515,000
b) Total Direct cost = Direct Cost + (Issue Price - Net Proceeds) x No. of shares
= 918,000 + (23.8 - 21.95) x 6,680,000 = $13,276,000
c) Total Indirect Cost = Indirect cost + (Current Price - Issue Price) x No. of shares
= 193,000 + (30.31 - 23.8) x 6,680,000 = $43,679,800
d) Total Cost = $13,276,000 + $43,679,800 = $56,955,800
e) Flotation cost as a percentage = Total Cost / Amount = 56,955,800 / 145,515,000 = 39.14%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.