Defenestration Industries plans to pay a $4.00 dividend this year and you expect
ID: 2793010 • Letter: D
Question
Defenestration Industries plans to pay a $4.00 dividend this year and you expect that the firm's earnings are on track to grow at 5% per year for the foreseeable future. Defenestration's equity cost of capital is 13%. 27) Suppose that Defenestration decides to pay a dividend of only $2 per share this year and use the remaining $2 per share to repurchase stock. If Defenestration maintains this dividend and total payout rate, then the rate at which Defenestration's dividends and earnings per share are expected to grow is closest to A)5% B) 7% 13% D) 9%Explanation / Answer
Option D
Stock price=4/(0.13-0.05)=50
The price with dividend and repurchase will remain the same at 50
growth rate of dividends and earnings=cost of equity-Dividend/Price=13%-2/50=9%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.