Is there a solution for chapter 15 problem 1 in principles of managerial finance
ID: 2792096 • Letter: I
Question
Is there a solution for chapter 15 problem 1 in principles of managerial finance 14th edition?
Company a has on average inventories of 90 days, and accounts receivable are collected in 60 days. Accounts payable are paid approximately 30 days after they areise. Annaul sales are about 30 million. Cost of goods sold are 20 million and purchases are 15 million
a. calculate the firms operating cycle
b. Calculate the firms conversion cycle
c. calculate the amount of resources needed to support the firms cash conversion cycle.
d. Discuss how management might be able to reduce the cash conversion cycle
Explanation / Answer
Part A
OC = AAI + ACP
OC = 90 + 60
OC = 150 days
Part B
CCC = OC - APP
CCC = 150 - 30
CCC= 120 days
Part c:
Inventory = ($30,000,000) * (90/365) = $7,397,260
Accounts Receivable = ($30,000,000 * 60/365) = $4,931,506
Accounts Payable = ($30,000,000) * (30/365) = $2,465,753
Resources Invested = $7,397,260 + $4,931,506 - $2,465,753
Resources Invested = $9,863,013
Part D
Management might be able to reduce the cash conversion cycle by reducing the amount of resources being invested into it. This could be the result of reducing the average collection period by 1 week’s time. Example: ($30,000,000 * 53/365) = $4,356,164
A reduction of $575,342 in resources tied up in the CCC. Management could also reduce the CCC by increasing the average payment period by 5 days, allowing more cash to remain with the company.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.