You are purchasing a house for $280,000. You can finance the house for 20 years
ID: 2791631 • Letter: Y
Question
You are purchasing a house for $280,000. You can finance the house for 20 years at 6.5% interest. (Assume a 20% down payment)You are purchasing a house for $280,000. You can finance the house for 20 years at 6.5% interest. (Assume a 20% down payment)You are purchasing a house for $280,000. You can finance the house for 20 years at 6.5% interest. (Assume a 20% down payment)
How much will your monthly payment be? (format answer as XXXX.XX)
What will the total finance charge be? (format answer as XXXXXX.XX)
Explanation / Answer
monthly payment be
=(280000*80%)/((1-(1+(6.5%/12))^(-20*12))/(6.5%/12))
=1670.0838
total finance charge be
=1670.0838*240-(280000*80%)
=176820.11
the above is the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.