Fhloston Manufacturing uses 2,500 switch assemblies per week and then reorders a
ID: 2791319 • Letter: F
Question
Fhloston Manufacturing uses 2,500 switch assemblies per week and then reorders another 2,500. The relevant carrying cost per switch assembly is $10.00, and the fixed order cost is $1,250.
What is the EOQ? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Fhloston Manufacturing uses 2,500 switch assemblies per week and then reorders another 2,500. The relevant carrying cost per switch assembly is $10.00, and the fixed order cost is $1,250.
Explanation / Answer
Annual Requirement of raw materials = 2500 * 52 weeks = 130,000 units
Annual carrying costs = Average inventory * Carrying cost per unit per year
= 2500/2 * 10
= $ 12,500
Annual ordering costs = No of orders * cost per order
= 130,000 / 2500 * 1,250
= $ 65,000
EOQ = Sq root of 2AB/C
= (2 * 130,000 * 1250 / 10)1/2
= 5,700 units
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.