Ferry takes off to cross a that is 1.1 km wide. The captain wants the ferry to m
ID: 2050527 • Letter: F
Question
Ferry takes off to cross a that is 1.1 km wide. The captain wants the ferry to move straight across the river along vx, relative to the dock. If the ferry's speed is 5.0 m/s and the river is moving at 2.0 m/s...
2. Determine the magnitude of vx.
3. Determine how long it takes to get across the river in minutes and seconds.
Ferry takes off to cross a that is 1.1 km wide. The captain wants the ferry to move straight across the river along vx, relative to the dock. If the ferry's speed is 5.0 m/s and the river is moving at 2.0 m/s... Determine the direction the boat must point, theta1, to counteract the river's flow and move directly across the river. 2. Determine the magnitude of vx. 3. Determine how long it takes to get across the river in minutes and seconds.Explanation / Answer
Vertical component of ferry's speed must be equal to that of river's speed, but in opposite direction
So,
5 sin1 = -2
1 = -23.58°
(b) magnitude of vx = 5 cos1 = 4.58 m/s
(c)time taken = 1100/4.58 = 240 seconds = 4 minutes
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.