2 a. Ms. Stormy anticipates receiving $50,000 at the end of five years from her
ID: 2791060 • Letter: 2
Question
2 a.
Ms. Stormy anticipates receiving $50,000 at the end of five years from her bank account. If the rate of interest is 8 percent, compounded annually, how much money Stormy must have put aside in the bank account today?
$46,296.63
$54,000
$73,466.40
$34,029.19
V.None of the options specified here
b. Edward Hill needs $25,000 at the end of 5 years. He currently has $5,000 to invest. At what rate should he invest his money?
c. Ryan needs $16,000 to buy a new car. If he has $2,000 to invest at 20%, compounded annually, how long will he have to wait to buy the car?
d. At what rate should you invest your money today so that your investment gets tripled in 8 years?
e. At what rate must $400 be compounded annually for it to grow to $716.40 in 10 years?
f.
At 8 percent compounded annually, how long will it take $750 to become $1500?
6.5 years
48 months
9 years
12 years
None of the options specified here
I.$46,296.63
II.$54,000
III.$73,466.40
IV.$34,029.19
V.None of the options specified here
b. Edward Hill needs $25,000 at the end of 5 years. He currently has $5,000 to invest. At what rate should he invest his money?
c. Ryan needs $16,000 to buy a new car. If he has $2,000 to invest at 20%, compounded annually, how long will he have to wait to buy the car?
d. At what rate should you invest your money today so that your investment gets tripled in 8 years?
e. At what rate must $400 be compounded annually for it to grow to $716.40 in 10 years?
f.
At 8 percent compounded annually, how long will it take $750 to become $1500?
I.6.5 years
II.48 months
III.9 years
IV.12 years
V.None of the options specified here
Explanation / Answer
2a) Future Value = Present Value*((1+r)^t) where r is the interest rate and t is the time period Future value = 50000 r = 8% t = 5 Present value = 50000/((1.08)^5) Present value = 34029.16 Option 4 b) Future Value = Present Value*((1+r)^t) where r is the interest rate and t is the time period 25000 = 5000*(1+r)^5 (1+r)^5 = 5 1+r = 1.379 r = .379 or 37.9% c) Future Value = Present Value*((1+r)^t) where r is the interest rate and t is the time period 16000 = 2000 *(1.20)^t 1.20^t = 8 taking natural log on both sides tln1.20 = ln 8 t*.1823 = 2.0794 t = 11.4 years d) Future Value = Present Value*((1+r)^t) where r is the interest rate and t is the time period Lets say you have $100 and it becomes 300 in 8 years 300 = 100*(1+r)^8 (1+r)^8 = 3 1+r = 1.1472 r = .1472 r = 14.72%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.