Search Help Save &Exit; Problem 16-17 Tax Shields (LO2) Establishment Industries
ID: 2789524 • Letter: S
Question
Search Help Save &Exit; Problem 16-17 Tax Shields (LO2) Establishment Industries borrow s $900 milion at an interest rate of 86% Establishment wil pay tax at an effect ve rate of 35%, what is the present value of interest tax shields 20 a it expects to maintain this debt level Into the far future? (Enter your answer in milions of dollars) b It expects to repay the deot at the end of 6 years? (Enter your answer in millons of dollars rounded to 2 decimal places c. It expects to maintain a constant debt ratio once R borows the $900 million and rAssets 10%6? (Do not round intermediate caliculations. Enter your answer in milions of doliars rounded to 1 decimal place) C Prev fs l Next 8 8 9Explanation / Answer
a)
PV of tax shield = amount of debt * tax rate
= 900 million * 0.35
= 315 million
b)
interest = debt * interest rate
= 800 million * 8.6%
= 68.8 million
annual tax shield = tax rate * interest expense
= 0.35 * 68.8 million
= 24.08 million
PV of annuity = 24.08 * [1-(1+0.086)^-6]/0.086
= 109.32 million
c)
PV of tax shield = annual tax shield/interest rate
= 24.08/0.1
= 240.8 million
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.